Díjeső
Augusztus 20-a alkalmával nemcsak Szent Istvánra és az országalapításra tekintünk, hanem a közvetlen múltunkra, sőt jelenünkre is. Megemlékezünk és jutalmazunk is, jelen esetben Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és L. Simon László kultúráért felelős államtitkár tették meg ezt augusztus 16-án, a Néprajzi Múzeumban, amikor a nemzeti ünnep alkalmából közművelődési és közgyűjteményi díjakat adtak át.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának tájékoztatása szerint jelentős hagyományátörökítő és értékmentő tevékenységéért a Népművészet Mestere Díjban részesült:
- Debreczeni János szövő, népi iparművész;
- Dugár János fazekasmester;
- Géczi Hegedűs Sándor népi mesemondó;
- Gönczi Antalné hímző, népi iparművész;
- Halmos Béla népzenész, előadóművész;
- Lőrincz Istvánné hímző, népi iparművész;
- Nyulasi József fafaragó népművész;
- Tankó Jánosné népdalénekes;
- Vaszil Imre néptáncos.
Életfa díjat kapott a népművészet megőrzése és átörökítése érdekében végzett munkájáért:
- Élő Lajosné hímző népi iparművész;
- Galánfiné Schmidt Teréz népművész;
- Lőrincz Etel textiltervező iparművész.
Kiemelkedő egyéni teljesítménye elismeréseként a Népművészet Ifjú Mestere Díjat vehette át:
- Kubinyi Júlia énekes;
- Mahovics Tamás néptáncos szólista;
- a Tallabille zenekar;
- Hortobágyi Ivett néptáncos szólista;
- Nyitrai Tamás hegedűs;
- Velner Klára néptáncos szólista;
- Bumberák Mária mesemondó;
- Fazekas Gergely kemencekészítő;
- Hafner Miklós busómaszk-készítő;
- Dezső János kopjafafaragó;
- Nyíri Dánielné népi ékszerkészítő;
- Szatmári Ferenc vesszőfonó;
- Pozvai Andrea játékkészítő;
- Jaskó Dorottya nemezkészítő;
- Kovács Emese nemezkészítő.
Bessenyei György-díjat adományoztak a következő, kiemelkedő közművelődési tevékenységet folytató népművelőknek:
- Angyal László népművelő, Méliusz Juhász Péter Megyei Könyvtár és Művelődési Központ, Debrecen;
- Bereczkiné Szendrey Éva intézményvezető, Reichel József Művelődési Ház és Könyvtár, Pilisborosjenő;
- Csengei Ágota igazgató, Goldmark Károly Művelődési Központ, Keszthely;
- Gál Sándor nyugdíjas, megyei közművelődési szaktanácsadó, non-profit tanácsadó, Heves Megyei Pedagógiai és Közművelődési Intézet;
- Hambuch Gerda ügyvezető igazgató, MOM Kulturális Központ Nonprofit Kft., Budapest;
- Veszpréminé Turtsányi Valéria közművelődési szakértő, nyugalmazott igazgató, Jókai Mór Művelődési és Szabadidő Központ, Pápa.
A korszerű művelődést és a művészi ízlés fejlesztését szolgáló szakemberek közül Wlassits Gyula-díjban részesült:
- Aknay Jánosné közművelődési szakember, Szentendrei Kulturális Központ Nonprofit Kft.;
- Csikvár Gábor hivatásos előadóművész, Együd Árpád Kulturális Központ, Kaposvár;
- Fábián Zsolt általános igazgatóhelyettes, népművelő, Orlai Petrics Soma Kulturális Központ, Mezőberény;
- Gelencsér Ildikó népművelő, Jurisics-vár Művelődési Központ és Várszínház, Kőszeg;
- Kovács Lászlóné nyugdíjas gazdasági szakember, korábban a Trafó Kht. és a Magyar Művelődési Intézet gazdasági vezetője;
- Szabó Ferencné ügyvezető, Gyulai Kulturális és Rendezvényszervező Nonprofit Kft.;
- Tóthné Kiss Szilvia óvodapedagógus, népművész, Lencsési Lakótelepi Óvoda, Békéscsaba;
- Makó Mária népművelő, nyugalmazott igazgató, Tömörkény István Művelődési Ház, Szeged.
A Csángó Kultúráért Díjat a csángó magyarok érdekében tett erőfeszítéseiért Albert István, az Egyházaskozári Csángómagyar Hagyományőrző Együttes vezetője kapta.
Móra Ferenc-díjat vehetett át öt kiemelkedő teljesítményt nyújtó muzeológus:
- H. Bagó Ilona muzeológus, irodalomtörténész, Petőfi Irodalmi Múzeum;
- Dr. Farbaky Péter főigazgató-helyettes, Budapesti Történeti Múzeum;
- Kücsán József néprajzos muzeológus, gyűjteményi osztályvezető, Soproni Múzeum;
- Dr. Matskási István főigazgató, Magyar Természettudományi Múzeum;
- Sárkány József művészettörténész-főmuzeológus, osztályvezető, Janus Pannonius Múzeum, Pécs.
Pauler Gyula-díjban részesültek a következő, jelentős szakmai munkát végző levéltárosok:
- Lakatos Andor igazgató, Kalocsai Főegyházmegyei Levéltár;
- Dr. Sipos András főlevéltáros, Budapest Főváros Levéltára;
- Künstler Ferenc nyugalmazott vezető főtanácsos, közigazgatási főtanácsadó;
- Bana József igazgató, Győr Megyei Jogú Város Levéltára.
Tudományos munkájuk elismerésére Széchényi Ferenc-díjjal tüntették ki a következő közgyűjteményi szakembereket:
- Barátné dr. Hajdu Ágnes főiskolai tanár, Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar, Felnőttképzési Intézet Könyvtár- és múzeumpedagógiai szakcsoport;
- Dr. Bene János megyei múzeumigazgató, Jósa András Múzeum, Nyíregyháza;
- Dr. Hír János igazgató, Nógrád Megyei Múzeumi Szervezet - Pásztói Múzeum;
- Dr. Kiss András nyugalmazott levéltáros, történész, Kolozsvár;
- Dr. Radics Kálmán igazgató, Hajdú-Bihar Megyei Levéltár;
- Dr. Skaliczki Judit nyugalmazott főosztályvezető-helyettes, Oktatási és Kulturális Minisztérium.
A könyvtárosi munka legmagasabb rangú elismerésében, Szinnyei József-díjban részesültek a következő szakemberek:
- Balla Mária nyugdíjas főkönyvtáros, főiskolai adjunktus, Kaposvári Egyetem;
- Biczák Péter nyugalmazott megyei könyvtárigazgató, Pest Megyei Könyvtár;
- Erdeiné Törőcsik Katalin könyvtárvezető, Kenézy Kórház Debrecen, Orvosi Könyvtár;
- Takács Anna tájékoztató könyvtáros, József Attila Megyei Könyvtár, Tatabánya;
- Takáts Béla megbízott igazgató, Verseghy Ferenc Könyvtár és Művelődési Intézet, Szolnok;
- Villám Judit gyűjteményvezető, Országgyűlési Könyvtár.
Gratulálunk!
(Forrás: MTI)