50 éve halt meg Marilyn Monroe
A szexbomba fogalmát ő testesítette meg. Az első színésznő, aki szőke loknijaival, kecses lábával, formás idomaival az “igazi nő” karakterét elevenítette meg a filmvásznon éveken át. Legismertebb filmjei között emlegetjük a Szőkék előnyben (Gentlemen Prefer Blondes), Hogyan fogjuk milliomost? (How to Marry a Millionaire) vagy Van, aki forrón szereti (Some Like It Hot) című alkotásokat.
A hadianyaggyárban betanított munkásként dolgozó 18 éves lány szépségét egy fényképész fedezte fel, akinek hatására modellnek állt. Ekkor még Norma Jeane Baker néven volt ismert (bár születésekor Mortenson vezetéknevet kapta). 1948-ban a 20th Century Fox szerződtette kisebb szerepekre, ekkor festette szőkére a haját és változtatta meg a nevét. Tehetséges színésznő volt, bár sem a filmgyártókat, sem a közönséget nem érdekelte. Marilyn Monroe karrierjét erotikus vonzereje vitte előre. Nem véletlenül szerepelt a Playboy címlapján 1953-ban.
Magánéletének minden eseményét közvetítette sajtó, a házasságát épp úgy, mint szeretőivel töltött találkáit. Nem kisebb nevek szerepelnek udvarlói listáján mint John F. Kennedy és öccse, Robert Kennedy.
1962. augusztus 4-én éjjel hunyt el lakásában. Másnap a bejárónője találta meg meztelenül, az ágyában fekve, telefonnal a kezében. Marilyn egyénisége és halála bőven adott alkalmat az emlúlt 50 évben a találgatásokra és összeesküvés-elméletekre. Öngyilkosság szerepel a törvényszéki orvosszakértő jelentésében, de sokan megkérdőjelezték. A CIA vagy az FBI épp úgy szerepel a “gyilkosok” között mint a maffia vagy a Kennedy család. Sorra nyíltak meg az Egyesült Államokban, majd szerte a világban azok a kiállítások, melyek válaszokat kerestek vagy csak emléket akartak állítani az egyik leghíresebb színésznőjüknek.
A Los Angeles-i Hollywood Museum egy exkluzív kiállítással készült, igaz már nyár elején is megnyitották a Marilyn Monroe: The Exhibit.An Intimate Look At The Legend című tárlatot, nyilván a turista szezon miatt. Az egyébként népszerű intézmény munkatársait, kígyozó sorok fogadták már nyitáskor. Íme egy kis ízelítő:
Milyen tárgyakkal is büszkélkednek? Marilyn Monroe millió dolláros ruhája, amelyet a nászútján viselt. A színéznő kedvenc darabja gyöngyökkel díszített és Ceil Chapman tervezte. A tárlaton megtekinthető az a krémszínű ruha, melyben az 1957-es A herceg és a kóristalány (The Prince and the Show Girl) című filmben szerepelt. A híres ruhatára mellett a hálószobájának bútorai is nagyközönség elé kerülnek, többek közt az az ágy is, amiben holtan találták. Soha nem látott fényképek is megtekinthetők, melyek a hányattatott gyerekkor fényesebb pillanatait és a gyári munkáslány időszakát mutatják be.
Firenze büszkélkedhet a másik nagyszabású kiállítással, amelytől az amerikai sajtó is hangos. A címe csupán Marilyn. A Museo Salvatore Ferragamo tárlatán 50 ruha látható, melyeket nemcsak filmszerepeiben viselt. A szintén megtekinthető a Swarowski kristályokkal kirakott 30 pár cipőt viszont Salvatore Ferragamo tervezte a színésznő stílusához igazítva, melyek 1750 US dollárért megvásárolhatók. Eredeti dokumentumok, művészi ábrázolások és filmrészletek nyújtanak átfogó ismeret Monroe életéről. Reneszánsz város lévén, a szépművészeti alkotásokat sem maradhattak ki a kiállítótérből. Bert Stern híres fényképe mellett, melyen Ferragamo cipőjét viseli 1962-ben és csak Marilyn halála után vált ismertté, egy 18. századi rajz (François Boucher alkotása), valamint az 1820-as Alvó nimfa című mészkő szobor áll. Ki-ki döntse el magának, mennyire illenek össze, ám ha Firenzét vesszük célba nyaraláskor, feltétlen nézzük meg!
További kiállítások:
- Star Museum, Abington (Virginia) - Waiting for Monroe: Marilyn & Co.
- Getty Images Gallery, London - Marilyn
- National Film Museum of São Paulo, Boca Raton Museum of Art, Dayton Art Institute, Chicago Cultural Center, Glenbow Museum and the Andy Warhol Museum (International Arts & Artits által szervezett) - Marilyn: Celebrating an American Icon
(kiállítási katalógusa: itt) - Brock Street Gallery, Bath (UK) - Marilyn Monroe - 4 days in New York
Villangó-Török Ivett