- "Az emberek próbálják behatárolni azt, amit mi csinálunk: Ez tudomány vagy művészet? Mi pedig azt mondjuk erre, hogy ez tudomány és művészet. Reméljük, hogy elfogadják a mi megoldásunkat!" - eddig az idézet a Huffington Post egyik cikkéből, amiben az indonéziai The House of Natural Fiber-t kérdezték a The New Museumban készített installációjukról. Maga az ötlet nem mindennapi - növény szerepel benne, elektromágnesesség, és mindennek a kiindulópontja a Mt. Merapi vulkán 2010-es kitörése.
- A londoni olimpia és a II. Erzsébet királynő gyémánt jubileumának keretében jut pénz Angliában a múzeumok felújítására is. 12 millió fontot költöttek a Kensington Palace átépítésére. Március 26-án nyitja meg a kapuit az a látogatók előtt Diana hercegnő otthona, aminek egyes lakosztályaiba jövőre fia Vilmos és az ő újdonsült felesége Catherine fognak beköltözni. Nem ezek a terek, hanem a múzeumként funkcionáló termek várják majd újra az érdeklődőket. Egy kiállítás Diana hercegnőhöz, míg egy másik II. Erzsébethez fog kötődni.
- Korlátozhatják a látogatók számát az auschwitz-birkenaui múzeumban, amennyiben az egy évtized alatt megháromszorozódott vendégek száma (évente csaknem 1,5 millió fő) a továbbiakban is hasonló intenzitással növekszik - írta kedden a Gazeta Wyborcza című napilap. Piotr Cywinski igazgató fontosnak tartja, hogy "egyre többen ismerik meg a holokauszt vérfagyasztó történetét", de szerinte a fokozott érdeklődés miatt fel kell mérni, hány érdeklődőt tud fogadni a múzeum anélkül, hogy jelenlétük negatívan befolyásolná az egyedi történelmi örökséget. Hangsúlyozta, hogy az esetleges látogatási limitek nem vonatkoznak a volt foglyokra és családtagjaikra. (MTI)
- A röntgen vizsgálat mondta ki a döntő szót Hollandiában. A Kroeller-Mueller Museum még 1974-ben Van Gogh-ként vett egy festményt, aztán miután kitették a kiállításba elbizonytalanodtak - a vászon mérte, a virágok fajtája, mennyisége valahogy sehogy sem stimmelt. Az ügy felgöngyölítésében egy másik, bokszolókat ábrázoló alkotás segített. Azt öt éve kezdték el vizsgálni, és az, hogy erről bebizonyosodott, hogy a holland művész alkotása, nagy előrelépést jelentett a virágcsendélet ügyében. Újabb vizsgálatok ugyanis kimutatták, hogy valóban az, aminek eredetileg gondolták. Van Gogh!
- A szépség a szemlélő szemével. Mi lenne, hogy a reneszánsz művek telt idomú hölgyeire ráhúznánk a mai modell-klisét? Össze lehet-e vetni a régi korok művészetének festményeit és a mai Photoshopot? Egy érdekes cikk minderről.
- Május közepéig látható Zágrábban a felsővárosi Klovicevi dvori galériában Edgar Degas francia impresszionista művész 70 szobra, köztük A 14 éves kis balerina (La petite danseuse de 14 ans). A horvát főváros neves galériája, amely egykoron jezsuita kolostor volt, ezzel a tárlattal ünnepli meg alapításának 30. évfordulóját - adta hírül a Vjesnik című zágrábi napilap. (MTI)
- Mintegy háromezer darab 1500 éves Buddha szoborra bukkantak a régészek az észak-kínai Hopej (Hebei) tartományban. A lelet - a maga nemében - vélhetően az új Kína megalakulása óta a legnagyobb az országban - vélik kutatók. A szobrok között a 20 centiméterestől az ember nagyságúig többféle méret megtalálható, egyikük-másikuk festett, vagy aranyozott. A szobrok többsége fehér márványból és kék kőből készült, feltehetően a Keleti Vej(Wei)- és az Északi Csi (Qi)-dinasztia (534-577) korából származnak - mondta Ho Li-csün (He Liqun) régész. A kormányzat helyi illetékesei egy vállakozóval szándéknyilatkozatot írtak alá, amely szerint létrehoznak egy 10 milliárd jüan (346 milliárd forint) beruházási értékű - 107 hektár területű - Buddha kulturális parkot. Célja a további kutatások elősegítése, a buddhista ereklyék védelme és a turizmus előmozdítása lenne. A parkban a tervek szerint helyet kapna egy múzeum, egy buddhista iskola, több templom, szálloda, mellettük pedig üzletek és természetesen: Buddha szobrok várnák a látogatókat. (MTI)
Ha tettszett a cikk, csatlakozz hozzánk
Facebookon.
-->