Muzgo

Kedvcsináló: XXX. Magyar Sajtófotó Kiállítás

sf_2011_logo_120.jpgCikkem nem mondható épp a legnaprakészebbnek, mivel az idén 30. alkalommal megrendezett Magyar Sajtófotó Kiállítás már március 24-e óta látható a  Magyar Nemzeti Múzeumban. Május 6-ig azonban még látogatható, ezért most egy kis ajánlóval szeretném felhívni a „későn kapcsolók” figyelmét erre a tárlatra.

A Sajtófotó Kiállítás az egyetlen olyan magyar kiállítás-sorozat, amely ilyen hosszú ideje kerül megrendezésre. Ez nem meglepetés, hiszen a fotó és a fotóművészet jól eladható és nagy érdeklődést keltő téma, amelyet a társadalom széles rétege szívesen megnéz egy múzeumban. A magyar származású fotográfusok egyébként is mindig a világ élvonalában álltak - és állnak a mai napig - gondoljunk csak André Kertészre vagy Robert Capa-ra.
A kiállítás minden alkalommal az elmúlt év eseményeiről készült sajtófotókat mutatja be, a különböző természeti, politikai, stb. eseményektől kezdve a sporton keresztül egészen a szórakozásig és a szociofotókig.
A tavalyi tárlaton rengeteg képet láthattunk a vörösiszap-katasztrófáról, az árvízről és a parlamenti választásokról, szerencsére 2011-ben ilyen (természeti) katasztrófák nem sújtották az országot.

Szeretném már az elején hangsúlyozni, hogy igyekszem objektív képet alkotni a kiállításról, de óhatatlanul bele kell szőnöm a saját véleményemet is.
A kiállítás ismét a múzeum József nádor nevét viselő részében került megrendezésre, több termen át nézhetjük végig az elmúlt év legfontosabb eseményeit, legjobb fotóit. A már jól bevált tematikát követve az első teremben a leghangsúlyosabb események, politikai történések kaptak helyet. Itt találkozhatunk többek között az „arab tavasz”-nak nevezett forradalmakat dokumentáló fényképekkel, a West-Balkán tragédiával, valamint az itthoni és nemzetközi sajtóban egyaránt nagy port kavart gyöngyöspatai eseményekkel.
A fényképek minden teremben tematikus egységekbe tömörülnek és minden ilyenhez tartozik egy hosszabb leírás, melyből megtudhatjuk az adott képsorozat részleteit, illetve a fotók készítésének miértjét.
A következő termekben találkozhatunk szociofotókkal, sporteseményekkel, az egész világ érdeklődését felkeltő történésekkel, például a brit uralkodócsalád Vilmos hercegének esküvőjével.
A fényképek jól átláthatóan, egymástól kellő távolságra vannak elhelyezve, akkor is viszonylag kényelmesen megtekinthetőek, ha egy seregnyi iskolás tartózkodik a kiállításban (ők úgyis csak rövid ideig vannak útban, köztudottan nem az érdeklődésükről híresek). Nem minden kép alatt találkozunk felirattal, hiszen ahogy már említettem a fényképek tematikus egységként kezelendők. Ahol van felirat, ott természetesen a magyar mellett angolul is megjelenik.
A második teremben egy vetítést is megtekinthetünk a kiállított fotókból.
Végül egy kísérőkiállítás zárja a tárlatot Harminc év képekben címmel. Itt az elmúlt harminc év legjobb sajtófotóiból készült válogatással találkozhatunk, például a Göncz Árpád köztársasági elnöki beiktatásáról készült fényképpel.

Nem tudom, hogy a már szintén több sajtófotó kiállítást megjárt olvasóink most egyetértenek-e velem, de szerintem az idei tárlat sokkal jobban sikerült, mint a tavalyi. Persze tudom, egy adott év eseményei predesztinálják azt, hogy milyen fotók és témák jelennek meg a kiállításon, de én határozottan örültem neki, hogy idén egyensúlyban jelennek meg a vidám és a kevésbé, vagy egyáltalán nem vidám események, egyik sincs túlreprezentálva. Itt elsősorban arra gondolok, hogy nem látunk sokkal több fotót a szegény- és kisebbségügyről, mint például a hercegi pár esküvője jellegű témákról. Ez nem egy szerencsés összehasonlítás, de szerintem fontos, hogy a legaktuálisabb, legnagyobb érdeklődést keltő események mellett egyensúlyban legyenek a negatív és pozitív érzelmi töltetű képek. Úgy gondolom a tavalyi kiállításon ez a mérleg inkább a negatív töltetű fotók javára billent, idén azonban sikerült (nagyjából) megvalósítani az egyensúlyt.

Összességében a kiállítást nagyon tudom ajánlani mindenkinek, függetlenül attól, hogy szeret-e fényképeket nézegetni avagy sem, hiszen ez a tárlat remek alkalom arra, hogy felidézzük mi történt az elmúlt évben. Május 6-ig még bőven van idő, hajrá!

További információk: www.mnm.hu

Öhler Kata

(Kép: MNM)

--> komment
Vissza a lap tetejére
süti beállítások módosítása