Muzgo

Nemzet aranya - A titkok könyve

nationaltrasure2poster.jpgA több részes filmeknél mindig kétellyel szívünkben megyünk a moziba, vajon csalódunk-e kedvenc szereplőinkben? A forgatókönyv megint kedvünkre való lesz? A Nemzet aranya alkotói megint kitettek magukért a második részben is, ám azon lehet vitatkozni, hogy felülmúlja-e az előzőt…

 

 

Pár hónap telt el a cselekmény szerint, mikor újra találkozunk szereplőinkkel. Egy tudományos konferencián tartott előadást Ben Gates (Nicolas Cage), amikor felbukkan Mitch Wilkinson (Ed Harris), aki felkavarja az állóvizet. Ekkor futnak össze ismét a  szálak. Ben így foglalja össze Riley-nak (Justin Bartha) a történteket: „a barátnőm kirakott, az apámnál lakom és az én családom ölte meg Lincolnt, de minden rendben”.

Nos, a cselekmény bonyodalmát egy rágalmazás okozza. Mitch azt állítja, hogy Thomas Gates (Ben ükapja) volt a Lincoln elleni merénylet kitervelője. Hát igen...az amerikaiaknak ez még mindig olyan fájdalmas pont, amiből lehet filmet csinálni… Minden esetre Bent és apukáját, Patriket (Jon Voight) úgy megrázza az „eset”, hogy nyomozásba kezdenek, hogy bebizonyítsák Thomas Gates ártatlanságát.

És elindul a hajsza az újabb kincs után! Mi is ez? 1865-ben, mikor véget ér az Észak és Dél háborúja, egy déli szélsőséges csoport, az Arany Kör Lovagjai, akik az unió ellen szerveződtek, Thomas Gates segítségét kérik egy hatalmas kincs lelőhelyének megtalálásában. Majd ekkor kicsit összekuszálódnak a szálak, mert Gates-t azért ölik meg, amiért elhallgatja a play fair titkosírás megfejtését. Generációkon át hagyományozódott a Gates családban a megfejtésnek a kulcsa: „minden ember ezzel törleszt”, ez nem más mint a halál. Ez a kulcsszava a Mitch által felmutatott papír kriksz-kraszok tömkelegének. Ben hűséges barátja, Riley érdeme is a kód feltörése, hiszen mindenféle hightech kütyüvel ő fordította le a szöveget.

A megoldás pedig La Boulae lett. Ő nem más, mint az az Edward La Boulae, aki a párizsi szabadságszobrot alkotta. Igen, igen Franciaországban is van ilyen, a híres new york-inak a kis húga. Ezeken kívül még egy szabadságszobor létezik, ez pedig a mi kedves Citadellánk, tudtátok?

No de térjünk is vissza! Ben és Riley felkerekednek és megvizsgálják a francia szobrot, aminek a fáklyáján egy felirat olvasható: „Az óceán két partján állnak az ikrek, határozottan és eltökélten. La Boulae 1876.” Ben most is megcsillogtatja tudását, ez azt jelenti, hogy ezek resolut ikrek. És milyen resolut ikrek léteznek még a történelemben? A resolut asztalok! Az egyik a londoni Buckingham palota királyi dolgozószobáját ékesíti, a másik az aktuális amerikai elnököt szolgálja a Fehér Ház ovális irodájában. La Boulae szabadkőműves volt, nyomot akart hagyni a történelemben. Sikerült is neki, annyira, hogy majdnem 140 évig kellett várnia a megfejtőjére, Ben Gates személyében.  Így a következő nyom Londonba vezetett.

E közben nem tétlenkedett Mitch Wilkinson sem. Lemásolta Ben apjának a SIM kártyáját, így Ben minden hívását lehallgatta. Londonban összefutnak a szálak, hiszen Mitch mellett Abigail (Diana Kruger) is megérkezik Patrik kérésére. Riley ismét a „háttérből irányítja” a történéseket, a WC-ben elbújva navigálja Bent az épületben. Abigaillel egy kis veszekedést imitálva a biztonsági szolgálat helységeibe záratják magukat, hiszen innét indul az az ételszállítólift, amivel fel tudnak jutni a dolgozószobába.  A már sokat emlegetett asztal oldalán a készítőjének neve áll: Malcolm Gilvary. Főhősünk rögtön sejti, hogy turpisság van a dologban, mert tanulmányaiból tudja, hogy Gilvary nem asztalos volt, hanem kínai titkos dobozokat gyártott. Látjuk most már, hogy milyen fontos 19. századi asztalos és más kézműves emberek neveinek a megjegyzése? Az asztal négy fiókja egy négyjegyű kombinációt rejt, a fiókok különböző módon való kihúzása egy titkos retesz kinyitását eredményezi. (Ez nem volt egyedi megoldás a korszakban, csak nézzétek meg a BTM Empire és biedermeier bútorkiállítását) És itt köszön vissza a párizsi Lady, mert a feliratában szereplő 1876 a helyes kombináció.

Mielőtt azt hisszük, hogy megtalálták a kincset, el kell hogy szomorítsam a kedves Olvasótáboromat, mert nem! Aki arra tippelt, hogy egy újabb nyomot talált Ben Gates, az nyert egy mikrót! Egy azték vagy inka korból származó favéset került elő az íróasztal oldalsó titkos reteszéből. Najó, ez akár kincsnek is tekinthető, így azok, akik erre szavaztak egy vasalót vihetnek haza! Ben nem ezért indult, így kissé meglepődött a talált tárgyon. Mitch embereivel üldözőbe veszi szeretett kis csapatunkat, elég nagy felfordulást kreálva a balra tartó angol közlekedésben. Piros lámpákon át tartó hajszának egyszer csak vége szakad, mert Ben úgy dönt, hogy inkább átadja a táblát, csak ne sérüljön meg senki. A Temze vizébe dobta a Kolumbusz előtti időkből származó 500 éves vésetet, ám ne ijedjünk meg, mert egyrészt a fa úszik a vízen, másrészt Wilkinson egyik embere rögtön utána ugrott!

A következő megálló Washington DC. Emlékszünk még a resolut asztalra? A londoninak a párja itt keresendő a híres ovális irodában! Kis kapcsolati tőke útján jutnak be hőseink az említett helyre. Ám az elnöki íróasztal ugyanezen titkos retesze üres, egy különleges címert égettek bele, amelyen egy sas látható, egyik lábával egy tekercset, a másikkal egy pálmaágat tartva. Itt kerül előtérbe Riley, akit az FBI megfigyelési listájára tett, hiszen a korábbi kalandokról megjelent könyvében összeesküvés-elméleteket is megjelentetett.  Valljuk be, az államhatalom mindig igyekszik ezeket figyelemmel kísérni. Riley könyvéből kiderül, hogy az említett címer az Elnök titkos könyvét szimbolizálja! Igen, igen, a film közepe táján jutunk el oda, hogy a film címét megmagyarázzák az alkotók. Kicsit hosszúnak találom ezt a felvezetést.

 

Ben édesanyja, Emily (Helen Mirren) is felbukkan a filmben, aki történetesen a Kolumbusz előtti ősi amerikai népekkel és nyelvekkel foglalkozik. Egy kincskeresőnek milyen könnyű dolga van, ha ilyen is van a családban! A favésetet Wilkinson megszerezte ugyan, de a piros lámpán való áthajtáskor fénykép is készült róla (3 fényképet készítenek ilyen esetben az angol közlekedési lámpák: a rendszámtábláról, magáról a kocsiról, valamint a sofőrről is)

Emily értelmezi a fatáblát, amin az aranyváros szimbóluma is szerepel. Tehát a nagy kincs, amit Thomas Gates is rejtegetett a szélsőségek elől, nem más, mint El Dorado! Ám a Londonban megtalált tábla hiányos, szükség van az elnöki íróasztalban elhelyezett felére is. Ben kis csapatának szüksége lesz az Elnök titkos könyvére a két tábla összeillesztéséhez. Ezzel csupán az a gond, hogy csak az aktuális elnök tudja ennek a hollétét. Csak négyszemközt mondhat róla bármit az elnök. Hogyan lehet kettesben maradni vele? Vagy feleségül vesz, vagy elrabolod. Ben az utóbbit választotta. Sikerrel is járt, az elnök külön megbízatást is ad neki: „Nézze meg a 47. oldalt”.

A Kongresszusi könyvtárban rejtették el az Elnök könyvét, amiben mindenféle titkos feljegyzések vannak, például az 51-es körzetről vagy a Kennedy gyilkosságról. 1924-ben találta meg a táblát az aktuális elnök, aki megvizsgáltatta azt és utasításba adta, hogy változtassanak a Fekete-hegy terepviszonyain. Ez nem más, mint a Mount Rushmore, vagyis az a híres hegybe vésett szobrászati alkotás, amely négy amerikai elnök (George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt és Abraham Lincoln) arcképét ábrázolja. Hőseink így dél Dakotába mennek, ahol is összeverődik az egész csapat: Wilkinson Emilyt is magával hozza, hogy jobban zsarolja Bent. Az utolsó nyom Viktória királynő levelében volt elrejtve, amit csak Mitch tud, így magukkal kell vigyék őt is.  

Az utolsó helyszín a hegy gyomrában játszódik, de talán egy hollywoodi alkotástól méltán várható módon zárul a történet: meglett a kincs, nagyjából mindenki túlélte a kalandot és nemzeti hősökké váltak, Ben pedig amnesztiát kapott az elnök elrablásának ügyében. Sokat sejtetően zárulnak az utolsó képsorok, mikor is az elnök megkérdezi, hogy olvasta-e, hogy mi szerepel a 47.oldalon. Ben persze igenlően válaszol, ami magában hordozza a folytatás lehetőségét is. És már csiripelik a madarak, hogy 2013-ban megkapjuk az újabb adagot. Bár kicsit szkeptikus vagyok, reméljük nem fogunk csalódni benne.

 

Villangó – Török Ivett


http://www.imdb.com/title/tt0465234/

--> komment
Vissza a lap tetejére
süti beállítások módosítása