Muzgo

Az úszómester és a hírességek

kleb.jpgPusztai Sándor az 1930-as években úszómesterként dolgozott a Gellért-fürdőben, hobbija pedig a fényképezés volt. Ez a kettő hogy kapcsolódik össze? A Magyar Fotógráfusok Háza - Mai Manó Ház május 11-e óta látható, Miniszterek gatyában című kiállításán kiderül!

 

A Gellért-fürdő a 20. század első felében a társadalmi elit kevelt helye volt, szinte naponta fordultak meg itt politikusok, színészek és színésznők, írók. Akkoriban az úszómester a fürdő egyik legfontosabb személyének számított, a fürdőzők kényelméért felelt, így Pusztai Sándor az oda látogató elit többségével köszönő- és beszélőviszonyban volt, valamint előszeretettel fényképezte őket. Ennek köszönhetően több mint 600 db bélyeg nagyságú fotókontakt és a hozzájuk tartozó 3 x 4,5 cm-es negatív maradt utána. Az úszómester unokája, Pusztai Enikő gondolta először úgy, hogy nagyapja hagyatékát érdemes a nagyközönség elé tárni egy kiállítás formájában. És milyen jól gondolta! Felvette hát a kapcsolatot Kincses Károly fotómuzeológussal, aki a képekből megvalósuló kiállítás kurátora lett.

 

karinthy.jpgMaga a tárlat nagyon kicsi, a Mai Manó Ház Galériájában (és egyben boltjában) található, ezáltal ingyenesen tekinthető meg. A cím - Miniszterek gatyában - nem fedi pontosan azt, amivel a látogató találkozni fog. Ellenben figyelemfelkeltő, ami igen fontos szempont egy kiállításnál. Miniszterekkel is találkozunk természetesen a gatyában lefotózott hírességek között - például az első kép mindjárt Klebelsberg Kunó vallás- és közoktatásügyi minisztert ábrázolja -, de sokkal inkább dominálnak az írók, színészek és színésznők. Láthatunk képet többek között Horthy Miklós kormányzó fiairól, ifj. Horthy Miklósról és Istvánról, Karinthy Frigyesről és fiáról, valamint Tolnay Kláriról.nő.jpg

A kiállított képek az eredetiről készült nagyított másolatok. Minden fotónál (hol több, hol kevesebb) információt kapunk a rajta szereplő fürdőruhás egyénről, magyarul és angolul is. Nem csak a szereplőkről, hanem a készítő(k)ről is többet megtudhatunk a kiállításon (és a Mai Manó Ház honlapján egyaránt): Pusztai Sándorról életéről unokája, magáról a tárlatról pedig a kurátor, Kincses Károly írt egy rövid összefoglalót.

 

A kiállítás több szempontból nagyon jó. Egyrészt elénk tárja egy, a század első felében aktív úszómester hobbiját. Másrészt megismerjük belőle az 1930-as évek fürdőruha divatját, fürdőzési szokásait, röviden: remek kordokumentum. Harmadrészt pedig, és szerintem ez a legfontosabb - emiatt igazán különleges a tárlat - közelebb hozza a hírességeket az átlagemberekhez. A fürdőruha meztelenné tesz (na nem szó szerint!). Jó ezeket az embereket pihenés, szórakozás közben látni és ezáltal egy teljesen más oldalukat is megismerni.

 

Öhler Kata

 


(Képek: Mai Manó Ház)

--> komment
Vissza a lap tetejére
süti beállítások módosítása