Pénteki hírmorzsák
- Lezárult a mintegy egymilliárd forintos, főként uniós forrásból finanszírozott felújítás a gödöllői Grassalkovich-kastélyban. A királyi lovaskultúrát bemutató állandó kiállítás megnyitójával, valamint az Erzsébet királyné korát felidéző 3D-s film premierjével egybekötött ünnepélyes projektzárást csütörtökön tartották. A beruházás utolsó elemének részét képező Királyi és főúri lovaskultúra című állandó kiállításról Kovács Vilmos ezredes, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum vezetője elmondta: a barokk istálló feletti szint nyolc kisebb termében berendezett tárlat egyebek mellett a huszárélet, a magyar nemesi testőrség, a dámalovaglás, a főúri, királyi vadászatok hangulatát idézi. A hadtörténeti jelentőségű kiállítás több darabját hazai múzeumoknak és magángyűjtőknek köszönhetik.
- Mintegy 600 gyereket bevonva több mint 100 múzeumpedagógiai foglakozást bonyolított le Az ókori kultúráktól a modern művészetekig című, európai uniós támogatásból megvalósított projektje keretében 2011 szeptembere és 2012 júniusa között a Szépművészeti Múzeum. A TÁMOP-pályázat kiírásának megfelelően a múzeum különböző jellegű oktatási intézményeket kért fel partnerként, ezek sora az óvodáktól az általános iskolákon át a középiskolákig terjedt. A 13,3 millió forintos költségvetésű projektben végül 11 fővárosi és Pest megyei oktatási intézmény vett részt - számolt be az eredményekről a csütörtöki budapesti projektzáró sajtótájékoztatón a Szépművészeti főigazgató-helyettese. Mihály Mária elmondása szerint az együttműködések keretében összesen 108 foglalkozást bonyolítottak le, ami 237 órányi múzeumi programot és ennek többszörösét kitevő előkészítő munkát jelentett.
- A Csíki Székely Múzeum Kossuth utcai galériájában nyílt meg az a kiállítás, amelynek anyagát a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum öt éven át zajló erdélyi terepmunkájának fotóiból válogatták. A szentendrei múzeum munkatársai 2006 óta évente több vidéken végeztek kutatást építész és néprajz szakos hallgatók, továbbá erdélyi néprajzkutatók bevonásával. A szisztematikus terepmunkából a jelenlegi, az Erdély virágai című fotókiállítás ad ízelítőt. A tárlat betekintést nyújt Erdély több magyarlakta területének, vidéki világának sokszínűségébe. Mindegyik tájegységből kiemelkedik egy-egy fő jellegzetesség, például a szalmakalap-készítés Mezőségen. (Csíki Székely Múzeum)
- Három évtized fazekas munkásságát, termését mutatja be Fehér Tibor fazekas kiállítása, amely június 22-én nyílt meg a II. Matyó Expo és Fesztivál keretében Mezőkövesden, a Matyó Múzeumban. A tárlat október 15-ig látogatható. (Matyó Múzeum)
- A szecesszió egyik legjelentősebb és legérdekesebb képzőművészének tartott Alfons Mucha (1860-1939) műveiből nyílik kiállítás szombaton a Pécsi Galériában. A tárlat a galéria Széchenyi téri kiállítótermében augusztus 26-ig látogatható, a grafika mestereként is emlegetett cseh művész száz alkotásával, köztük elemzéseivel, kréta- és ceruzarajzaival, valamint festményeivel ismerteti meg az érdeklődőket.
- Háromszáz éve telepedtek le németek Magyarországon, az évforduló alkalmából az érkezésüket és az életüket bemutató kiállítás nyílt pénteken Budapesten. Christian Glass, a kiállítást összeállító ulmi Dunai Svábok Központi Múzeumának (DZM) igazgatója a megnyitó résztvevőinek küldött üzenetében hangsúlyozta, a XVIII. században sok német vándorolt ki azokra a területekre, amelyeket visszaszereztek a törököktől. Hozzáfűzte: csak kevés dolgot vihettek magukkal, de csomagjukban bizonyosan ott volt a kultúrájuk. A mai Magyarország területére mintegy 400 ezer német érkezett és élt békében az itteniekkel a II. világháború utánig, amikor sokakat arra kényszerítettek, hogy hagyják el addigi otthonukat - idézte fel. A civil kezdeményezésre létrejött vándorkiállítás első állomása Budafok, később több olyan helyen is bemutatják az országban, ahol németek élnek. A kiállítással arra emlékeznek, hogy 1712. július 18-án írta alá Savoyai Jenő gróf azt a pátenst, amely lehetővé tette, hogy a németek letelepedhessenek a mai Budafok területén.
(Forrás: MTI)