Keddi hírmorzsák
- Szoborkiállítás Szentendrén: szombaton megnyílt a második szobrászbiennálé, a MűvészetMalom Tér-Pontok című tárlata mintegy száz alkotó művét mutatja be. Simonffy Márta kurátor, a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetségének (MKISZ) elnöke az MTI-nek elmondta, hogy hangsúlyosan kívánták megjeleníteni azokat a fontos irányzatokat, amelyek Magyarországon és Európában is kitapinthatók, ezzel is bizonyítva, hogy a magyar szobrászat megállja helyét Európában. A tárlat egészen szeptember végéig látogatható.
- Szabolcs Péter Munkácsy-díjas szobrászművész 70. születésnapja alkalmából az életművét bemutató kiállítás nyílik szeptember 19-én Zalaegerszegen a Göcseji Falumúzeumban. A helybéli művész munkáit a skanzen épületeinek eredeti lakói ihlették. Kisplasztikáiból, reliefjeiből mintegy 150 alkalommal nyílt kiállítás szerte Európában, több, mint hatvan köztéri szobra díszíti a városok tereit.
- „A gyűjtés egy nagy kaland” címmel a Rechnitzer-Gyimesi gyűjtemény anyagából nyílt tegnap kiállítás Győrben, a Városi Művészeti Múzeumban.Rechnitzer János és felesége a nyolcvanas évek végén alapozta meg mára jelentősre gyarapodott kollekcióját, amelyből most 20. századi műveket állítanak ki, három tematika alapján. A tárlat első részében az 1930-as években alkotó nőművészekre koncentráltak, és többek között Járitz Józsa, Barta Mária, Muzslai Kampis Margit műveit mutatják be. A második egységet Mattis Teutsch János kései alkotásai jelentik. Végül a Párizsban élő magyar származású alkotók művei kaptak helyet a kiállításon. Az augusztus 31-ig látható tárlat azt kívánja megjeleníteni, miként lehet a művészet egyszerre magyar és nemzetközi. (Városi Művészeti Múzeum, Győr)
- Új állandó kiállítással büszkélkedhet a pécsi Modern Magyar Képtár! A pénteken megnyílt tárlat 250 alkotó több mint 300 művével illusztrálja a Nagybányai Művésztelep megalakulásától napjainkig terjedő több, mint száz év kimagasló egyéni teljesítményeit, irányzatait.
- Munkácsy utcából Munkácsy kiállításra: ingyen tekinthetik meg a szegedi Móra Ferenc Múzeum kiállítását a festő nevét viselő utcák lakói. Munkácsy Mihály mintegy félszáz festményét láthatja a közönség, közöttük a művész egyik fő alkotásának tartott Golgotát is, de két olyan kép is a tárlat részét képezi, amelyeket eddig még sohasem mutattak be Magyarországon.
- Jövő csütörtöktől látható Frank Gaudlitz fotográfus munkáiból álló kiállítás, a Casa Mare (vagyis "A nagy tér") címmel a Néprajzi Múzeumban. A német fényképész Európa keleti-délkeleti régióit járva kapta lencsevégre a kisebbségben élők identitását, még pedig a legszebb ruháikban és a tisztaszobáikban. A több, mint kilencven fénykép szereplőinek ruházata önképükről, a szépségről alkotott elképzeléseikről és társadalmi státuszuk sokféleségéről egyaránt tanúskodik. (Néprajzi Múzeum)
- A Műcsarnok következő nagy kiállítását augusztus 2-án nyitja meg Mi a magyar? címmel. Új szemszögből, a kortárs képzőművészeten keresztül járják körül átfogó módon a nemzeti identitás témáját. A tárlat abból indul ki, hogy a nemzeti létre vonatkozó művészeti reflexiók az Európai Unió és a globalizáció révén megnyílt új perspektívákban különösen aktuálisak. Mi a magyar most, 2012-ben? Hogyan határozza meg manapság a gondolkodásunkat a kádárizmus öröksége? A magyar karakter milyen sztereotípiái öröklődnek át? A késő őszig tartó tárlathoz több kísérőprogram is kapcsolódik, például egy nemzetközi konferencia, amelyen a környező országokban élő nemzetek számolnak be hasonló tapasztalataikról. (Műcsarnok)
- Ilona Romule nemzetközi hírű lett keramikusművész porcelánjai láthatók szerdától Budapesten a Museion No.1 Galériában. A tárlaton a művész elmúlt húsz évben készült munkái mellett legfrissebb, erotikus hangulatú alkotásai is megtekinthetők. A tárgyak különlegessége, a művésznő védjegye: alkotásai fekete-fehérek - ritkán arannyal vagy platinával festettek. Az "S" Porcelán Társadalom című tárlat augusztus 3-ig tekinthető meg.
- Mától látható a Nemzeti Múzeumban Fekete Zsolt fotográfiáiból álló kiállítás, Megismételt pillanat címmel. A tárlat különlegessége, hogy Orbán Balázs székelyföldi író és Veress Ferenc fényképész nyomdokaiban járva felkereste az általuk készített fényképek helyszíneit. Mind a 19. századi, mind az ezredfordulón készült képek szerepelnek a kiállításban. Erdély nevezetes építészeti emlékei és festői tájai elevenednek meg. Mindez egészen szeptember 23-áig tekinthető meg a Múzeum körúton.
- Meghosszabbítja kiállítását a Közlekedési Múzeum! A Titanic 100 című tárlat szeptember közepéig várja látogatóit a Városligetben.
- A Tolna megyei születésű operaénekes, Sárdy János (1907-1969) alakját felidéző kiállítás nyílik szerdán a szekszárdi Wosinsky Mór Múzeumban. Az október 30-ig látható, Utam muzsikálva járom című tárlat a művész születésének 100. évfordulóját ünnepli. Sárdy személyes tárgyai mellett még a hangjával is találkozhat a látogató: a felvételeken többek közt Kálmán Imre Bajadér című operettjének, Kacsóh Pongrác daljátékának egy-egy részlete és egy Schubert-dal szólal meg a művész előadásában.Sárdy János 1938-tól 1958-ig volt az Operaház tagja, majd a Fővárosi Operettszínház társulatában kora legnépszerűbb operettszínésze lett, miközben több filmben - a Mágnás Miskában, a Kalotaszegi Madonnában, a Leányvásárban - is emlékezeteset alakított; 1963-ban Érdemes művész kitüntetést kapott.
Forrás: MTI