- Szellemek nyomában Dél-Karolinában. Amerikában gyakoriak a paranormális kutatások, most a dél-karolinai Sandersville-ben található Old Jail Museum vált kutatás tárgyává. A közel tíz főből álló csoport, a múzeum dolgozóinak vallomásai alapján, többek között egy Essie nevű kísértet után is kutat, aki 16 évesen halt meg, 1905-ben, miután ruhája meggyulladt a kandalló mellett.
- Gloria Vanderbilt képeivel segített. A híres művész és örökösnő már régóta fest képeket és galériáiban ki is állítja őket, ám most egy gála keretében gyűjtött pénzt az alabamai Huntsville Museum of Art számára. A múzeumba még akkor szeretett bele, mikor a '80-as évek elején ide látogatott.
- Egyre nagyobb a vita a Slavery Museum csődjével kapcsolatban. A csődbe jutott múzeum most adománygyűjtésből és bizonyos földterületek eladásából próbálja rendezni több millió dolláros tartozását. A vita abból indult ki, hogy az eladásra szánt földet kizárólag afro-amerikai vagy oktatási célra lehet felhasználni, emellett az adakozók sem igazán szeretnek pénzt adni egy olyan múzeumnak, amely a fejlesztés helyett adósságcsökkentésre költi el a pénzüket. Nincs könnyű helyzetben a múzeum, és sajnos egyhamar nem is fog megoldódni az ügy.
- Négy ember halálát okozta a szöuli új National Museum of Contemporary Art építése során kitört tűz. A lángok a föld alatt kezdődtek, ahol több gyúlékony anyag is volt, ezek után sűrű füst lepte el Szöul leglátogatottabb turistahelyét is. A lángokat sikerült megfékezni, ám a kár mértékéről még nem tudtak nyilatkozni.
- A Getty Museum tovább bővítette kapcsolati hálóját. Új partnere pedig nem más, mint a római Capitolium Múzeum, amely több művészeti és régészeti múzeumot foglal magában. A kétoldalú egyezmény a műtárgyak megőrzését és a későbbiekben az esetleges hosszú távú kölcsönzéseket is magában foglalja. Az egyezség része egy 2007-es megállapodásnak, melyet a múzeum az olasz kulturális minisztériummal kötött, ennek értelmében 40 műtárgyat szolgáltatnak vissza Olaszországba, hogy lezárjanak egy elhúzódó jogi csatározást a vitatott műalkotásokkal kapcsolatban.
- Vidámparkot akartak, ám mozaikmúzeum lesz helyette. A törökországi Şanlıurfa város – amely a világ egyik legrégibb városa – ásatása során római kori mozaikokra bukkantak a régészek. A mozaikok a világ legértékesebb leletei közé tartoznak, ezért a miniszterelnök elrendelte, hogy a vidámpark helyett régészeti park és mozaikmúzeum épüljön, mivel a leletek nem mozdíthatóak el a helyükről. Az új múzeum méltó „társa” lesz akár az isztanbuli múzeumoknak is.
- Antikvitások gyűjtése – szabad vagy nem? A Cleveland Museum of Art az elmúlt öt évben nagyszabású terjeszkedésen esett át, többek között egy 35 ezer négyzetméteres galériát is hozzáépített jelenlegi épületéhez. Ám nem csak ily módon terjeszkedett, hanem két ókori műtárgy megvételével is, felkavarva ezzel az amúgy sem nyugodt légkört, amely az antikvitások Európából való kivitele körül van. Az évek óta fennálló vita az amerikai múzeumok és többek között Olaszország között azon alapul, hogy az európai műtárgyakat nem lenne szabad kivinni Amerikába, illetve, hogy sok műtárgy csempészek útján kerül be ide, megkárosítva ezzel az európai kultúrát.
Ha tettszett a cikk, csatlakozz hozzánk
Facebookon.
-->