Hétfői hírmorzsák
- 1 482 500 dollárért, (mintegy 320 millió forintért) kelt el egy New York-i árverésen Moholy-Nagy László Fotogramm című munkája, amely ezzel a világ 10. legdrágább fotója lett. Részletek a Mai Manó Ház blogján.
Az első helyen álló fotó egyébként közel egymilliárd forintot ér: Andreas Gursky Rhein II című munkája 4,3 millió dollárért (mintegy 900 millió forintért) kelt el a Christie's aukciósház 2011. november 8-i árverésén. - A Műcsarnok csak a képzőművészet előtt volt nyitott, most azonban a társművészeteknek is otthona lesz - jelentette ki Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) elnöke a szervezet szombati közgyűlése utáni sajtótájékoztatón.
"A Műcsarnokot a magyar állam egy köztestületen keresztül visszaadja a művészetnek" - utalt az elnök arra a kormányhatározatra, miszerint a kortárs kiállítóhely épületének tulajdonjoga 2013. január 1-től az MMA-hoz kerül, így az iparművészet, az élő népművészet, a fotó és az építészet bemutatóhelyévé válhat. A közgyűlést tiltakozók zavarták meg, egy transzparenst próbáltak kifeszíteni "Az MMA kirekesztő, a művészet szabad" felirattal. - Csaknem 50 ezer látogatót vonzott a szegedi Móra Ferenc Múzeum Munkácsy-tárlata, ezzel rekord nézőszámmal zárult vasárnap. Az intézmény közleménye szerint a júniusi nyitás óta 49 ezer 709-en tekintették meg.
- A nyolc magyar világörökségi helyszínt bemutató kiállítás nyílt a Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltatási Központ budapesti székházában hétfőn abból az alkalomból, hogy idén 40 éves az UNESCO Világörökség Egyezménye, és most zajlik a világörökség éve. A tárlat 2013. május 31-ig látható Budapesten, majd más városokban is bemutatkozik.
- Az európai hírű hévízi gyógyászat egyik megalapozójának, a súlyfürdő feltalálójának, Moll Károlynak a nevét viseli az az állandó orvostörténeti kiállítás, amely hétfőn nyílt meg Hévízen, az idén hatvan éves Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórházban.
(Forrás: MTI)