Pénteki nagyvilági sokadalom
- A napi jajnemár! Az Artinfo által összegyűjtött 10 legfurcsább múzeum az USA-ban.
- "Túl sokszor beszélünk csak számokban! Mi most arcot adtunk a statisztikáknak" - mondja Marco Hernández Murrieta. Ő annak az alapítványnak a vezetője, amely most egy fotóprojektet készített Mexico városban, hogy felhívja a figyelmet a bűnözésre. A házak falaira különféle áldozatok arcképei jelennek meg!
- Kína kiütötte az USA-t a nyeregből. A The European Fine Art Foundation adatai szerint a művészeti és régiség piacon most már az ázsiai nagyhatalom került az első helyre, és ez persze változásokat hoz magával.
- Újra a varsói nemzeti múzeumban van a második világháború során a német megszálló csapatok által a városból elvitt festmény. Anna Bilinska-Bohdanowiczowa Néger nő című 1884-es, párizsi keltezésű képét tavaly ősszel Berlinben bocsátották árverésre. A német szakértők tisztában voltak a kép származásával és közvetítőként jelentkeztek a lengyel nemzeti múzeumnál. A megbeszéléseken a lengyelek elfogadták a tulajdonosok feltételeit, de a festményt nem közpénzekből, hanem a Kronenberg Alapítvány támogatásából vásárolták vissza - írta a Gazeta Wyborcza című napilap. (MTI)
- Csehszlovákok a gulagokban című kiállítás nyílt csütörtökön a prágai Montmartre galériában. A Szovjetunióba elhurcolt csehszlovák állampolgárok sorsát mutatja be a tárlat, amelyhez az egykori foglyokkal készített néhány tucatnyi beszélgetésen, visszaemlékezésen kívül a szerzők nagy számú levéltári anyagot, fényképeket és a táborokban használt tárgyakat gyűjtöttek össze, amelyek közül a legérdekesebbek láthatók a kiállításon. (MTI)
- A Weimari Köztársaság utcái grafikákon. Kiállítás március 9 és május 25 között a Berlini Galériában.
- A Museum Management Consultants felkereste a Twitter központját San Franciscoban, és megkérdezték, hogy mit gondol a Twitter a múzeumokról? És egy megszívlelendő tanács: Adjunk mi művészetet az embereknek, ne arra várjunk, hogy ők mikor jöjjenek majd hozzánk érte!
- Nincs minden rendben Dubaiban. Bár a világban lejátszódó kisebb-nagyobb gazdasági krízis után újra előszedték a már 2008-ban elfogadott, új kulturális intézmények építését célzó terveket, és egy Modern Művészeti Múzeum és egy operaház felállításáról szólnak a hírek, az emberi jogok felügyelői már mozgolódnak a Saadiyat Island-re tervezett Louvre-Guggenheim múzeum építőmunkásai miatt.
-
Harmincezer római ezüstpénzt tártak fel Nagy-Britanniában, az ókori kincslelet Bath városában, egy új hotel építését megelőző régészeti ásatások során került napvilágra mindössze 150 méterre az antik romoktól. A szakemberek feltételezése szerint a pénzérmék a 3. század végéről, 270 tájáról származnak. Ez az ötödik legnagyobb kincslelet, amely valaha a brit szigeteken napvilágra került és a legnagyobb, amely egy római településről származik - olvasható a The Daily Telegraph online kiadásában. (MTI)