Millenniumi ünnepségek és a múzeumok
A honfoglalás ezredik évfordulójának (millennium) megünneplését 1895-re tervezték, végül azonban 1896-ban valósult meg. Az egész országban különféle rendezvényekkel készültek, nagyszabású építkezések folytak, és ami számunkra a leginkább érdekes: több fővárosi múzeum is ekkor kapott új épületet, illetve jött létre. Az ünnepségek és az ezekre való készülődés nagy és sokoldalú téma, én most csak a múzeumokra vonatkozó kis részletét szeretném bemutatni. Lássuk mi is történt 1896-ban és mi az, amivel ma is találkozhatunk!
A millennium megünneplésének gondolata már az 1880-as években felmerült, 1892-ben pedig bizottságot állítottak fel a szervezésre. 1896-ban fogadták el a VIII. Törvénycikket, amely “a honalapitás ezredik évfordulójának megörökitésére alkotandó művekről” címet viseli. A törvény rendelkezik többek között az Andrássy út végében felállítandó emlékműről (ma Hősök tere), országos szépművészeti múzeum létesítéséről, 400 új népiskola felállításáról és az ezek fedezésére szolgáló hitelekről. Érdekesség: a Szépművészeti Múzeum létesítésére és gyüjteményének gyarapítására 3 200 000 Ft hitelt engedélyeztek.
Az ünnepségsorozat május 2-án tartott megnyitóján a királyi család több tagja is részt vett. Az ezredévi kiállítás 234 épületben, 520 ezer négyzetméteren terült el a Városligetben. A kiállítás két főcsoportra oszlott, az első számút a Széchenyi-szigeten elterülő Történelmi kiállítás alkotta. A második főcsoport a Jelenkori kiállítás volt, melyet további 19 csoportra osztottak. Ebben a művészettől kezdve az oktatásügyön (politikán) át az iparig (pl. gépipar, faipar) minden megjelent. A csoportok témáit különböző pavilonokban, illetve épületekben mutatták be. A kiállítást 5 főkapun keresztül lehetett megközelíteni. Nagyságát jól érzékelteti a Vasárnapi Újság korabeli cikke:
Erre az évre készült el az Iparművészeti Múzeum épülete Lechner Ödön tervei alapján. Az ország egyik legszebb szecessziós stílusú épületében található múzeumot október 25-én nyitotta meg az uralkodó, Ferenc József.
Több olyan épület is készült az ünnepségek idején, amelyeket akkor nem múzeumnak szántak, később azonban azzá váltak.
Az egyik ilyen, a Történelmi kiállítás központját adó Vajdahunyad vára. Ez az akkor fából készült építmény a magyar építészet ezeréves történetét volt hivatott bemutatni. Román kori, gótikus és reneszánsz-barokk épületcsoportokból áll. Az épületet Alpár Ignác tervezte, az ünnepségek után időtálló anyagokból is felépítették, 1908-ra készült el. Ide költözött később a Magyar Mezőgazdasági Múzeum, amely ma is az épületben található.
Nem csak a Városliget környékén zajlottak építkezések. Az - ekkor még csak épülő - Országház mögött készült, Hauszmann Alajos által tervezett Igazságügyi Palota (Kúria) épületét májusban adták át. A Néprajzi Múzeum 1975-ben költözött ide és ma is itt található.
A közlekedésügyi kiállítás csarnoka az ünnepség egyik legnagyobb ilyen jellegű épülete volt. Állandó épületnek tervezték, így a lehetőség nyitott volt, hogy múzeummá váljon. 1899-ben itt nyílt meg május 1-jén a Magyar Királyi Közlekedési Múzeum. Ma is ebben az épületben található, immár Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum néven. A Vasárnapi Újság így írt róla 1896-ban: