Hétfői hírmorzsák
- Díjnyertes a Magyar Nemzeti Galéria: A Ferenczy- és Markó-kiállítások katalógusai Opus Mirabile díjat nyertek. Az előző év legjobb művészettörténeti monogfáriáért, tanulmányáért, kiállítási katalógusáért és kritikáért járó elismerést pénteken adták át a Magyar Tudományos Akadémián. A díjat nyolc éve alapította az MTA Művészettörténeti Bizottsága.
- Múzeumi aukció a keletkutatás javára: jótékonysági árverést rendez Zelnik István műgyűjtő december 15-én a Délkelet-ázsiai Aranymúzeumban. A gyűjtemény 184 darabja kerül kalapács alá az intézmény első önálló árverésén. "Ezeket az árveréseket én vezetem majd le, hogy olyan személyes élményeket információkat osszak meg a tárgyakról, amelyek az aukciókon általában elsikkadnak. Szeretném felhívni a figyelmet néhány olyan tárgyra is, amely ezt külön megérdemli" - árulta el a műgyűjtő az MTI-nek. Az még nem dőlt el, hogy a bevételt könyvkiadásra, régészeti kutatásokra, vagy éppen az ELTE délkelet-ázsiai minor szakának a finanszírozására fordítják-e majd, azt viszont már most tudja Zelnik, hogy hagyományt kíván teremteni a kezdeményezésből. A 184 tétel összkikiáltási értéke 28 millió forint, az egyes darabok ára 20 ezer és 200 ezer forint között mozog.
- Rendhagyó séta a Munkaállomáson: pszichológiai tárlatvezetést rendeznek a Ludwig Múzeum Lakner Antal-kiállításán december 7-én 4 órától. A következő témákra számíthatnak az érdeklődők: hogyan érhetjük el a flow állapotot mindennapi munkákban, hogyan előzhetjük meg a lehetséges kiégést, vagy adott esetben hogyan kezelhetjük a munkaalkoholizmust? Ismerjük fel hétköznapjaink rutincselekvéseit, melyek a boldogságfokozásra alkalmasak, és persze állandó téma lesz a test, mint a gyógyulás forrása, mely a művész számára is kiindulópontot jelent. A rendezők olyan kulturális élményt ígérnek, amelyben az alkotások megismerése mentálhigiénés érdekességekkel ötvöződik.
- A cukrászfejedelmek tárlata: Az Auguszt cukrászdinasztia történetét bemutató kiállításnak ad otthont vasárnaptól a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum. Az apropót az adja, hogy Auguszt Elemér idén lett volna 100 esztendős. A történelmi viharok nem kímélték a családot, ezért a bemutatott tárgyak nagy része utólagos visszavásárlások során került ismét a család tulajdonába, köztük az egykori üzletek berendezései és korabeli cukrászati eszközök is feltűnnek. Március 3-ig várja az érdeklődőket az Édes dinasztia- az Auguszt cukrászda története című tárlat.
- Ismét a játékoké a terep a Városligetben: Játékország címmel nyílik kiállítás a Közlekedési Múzeumban december 6-án. A rendezők a szocializmus több száz gyártmányát mutatja be, köztük olyanokat, amelyek sosem váltak népszerűekké, de olyanokat is, amelyek annyira belopták magukat a gyerekek szívébe, hogy a mai napig megtalálhatók a játékboltok polcain. A "retró" darabok mellett különlegességekre is számíthatnak az ide látogatók.
- Jön a Mikulás: december 5-én fél 12-kor érkezik meg a finn Mikulás a Magyar Nemzeti Múzeumba. Joulupukkit józsefvárosi óvodák és iskolák csoportjai várják, zenél a Gyöngyszem zenekar és Nádudvari Péter. A Mikulás látogatását a múzeum Örökös Belépőjeggyel köszöni meg.
- Zenés programok a Ludwigban: Cage és kora címmel kiállítás látogatásra és koncertre invitálja a látogatókat a Ludwig Múzeum. Akik jegyet váltanak a Nemzeti Filharmonikusok koncertjére és A hang szabadsága, John Cage a vasfüggöny mögött című kiállításra, azok december 5-én 5 órától ingyenesen vehetnek részt a tárlatvezetésen és egy színfalak mögötti sétán is a Nemzeti Filharmonikusok munkaterületén a Művészetek Palotájában.
Forrás: MTI