- Boldog Születésnapot Smithsonian! Ma ünnepli alapításának 165. évét a washingtoni Smithsonian Institution. Az intézet alapítása nehézkes volt, hiszen az abban az időben folyó polgárháború jócskán megnehezítette az alapításhoz szükséges alap megteremtését, ám a Smithsonian Észak és Dél közös ügye lett. Így ma 165 évnyi tudást és kutatást ünnepelhetünk!
- Leonardo da Vinci képe egy skót parasztházban rejtőzött? Sok történetet hallhatunk olyan műtárgyakról, melyekről csak később derült ki, hogy milyen értékesek. A Skóciában élő McLaren család anyagi nehézségeik miatt fordult egy helyi szakértőhöz, aki alaposabb vizsgálat után arra a következtetésre jutott, hogy valószínűleg egy eddig nem ismert da Vinci festményre lelt. A képen több, da Vincire jellemző ábrázolás technika és rejtett kép látható, mely megerősíti az előzetes feltételezést, ám további vizsgálatokra van még szükség. Mikor a képet felbecsültették, tulajdonosai még nem gondolhatták, hogy egy több mint 150 millió $ értékű festményt szerettek volna eladni.
- A művészet, amely művészeket ösztönöz. A londoni National Gallery három Tiziano képére hét kortárs művész „reagál” egy különleges est keretében. A festőkből, zeneszerzőkből, költőkből és koreográfusokból álló csoport a Diana-sorozat képeire válaszolva alkotja meg műveit. Az új festmények helyet kapnak majd a múzeumban, Tiziano képei mellett, a Royal Opera House pedig bemutatja az új darabot a Royal Ballet közreműködésével.
- Ezer év történelme egy helyen. A németországi Museum Humpis-Quartier a város kulturális történelmét mutatja be a 11. századtól a 21. századig. A 15. században nemzetközi kereskedelmet lebonyolító város hét épületét emelték be a kiállítótérbe, ötvözve a modern építészeti elemekkel.
- A revízió a múzeumok állandó feladata, főként, ha ez a hatóság kérése. Az amerikai illetékesek ugyanis arra kérték a múzeumokat, hogy vizsgálják át gyűjteményeiket olyan műtárgyak után kutatva, melyeket egy manhattani műkereskedőtől vehettek. A férfit nemrégiben tartóztatták le Indiában több tucat műtárgy ellopásáért különböző indiai templomokból és más országokból is.
- Londonon a világ szeme. Már javában tart az Olimpia, New Yorkban azonban nem csupán a sportra figyelnek. A Museum of the City of New York fotókiállításán London és a „Nagy Alma” utcai életét mutatja be az 1860-as évektől 2010-ig. New Yorkban a változatos tömeg jellemző, ám Londonban leginkább különféle társadalmi rétegek jelennek meg. A fotók arról tanúskodnak, hogyan „használják” az emberek az utcákat a mindennapi életben.
- „Ez nem az első alkalom, hogy brit barátaink segítettek visszahozni a polgárháború alatt ellopott műtárgyainkat…” – mondta az afgán kulturális miniszter miután Nagy-Britannia segített visszaszállítani több mint 800 műtárgyat, melyeknek nagy részét a brit hatóságok csempészektől foglaltak le. A nemzetközi együttműködés szinte mindig sikerrel járul, hiszen egy műtárgy sem bujkálhat örökre!
- Sztrájkra készül San Francisco két szépművészeti múzeuma. Az M.H. de Young Memorial Museum és a Legion of Honor Museum szakszervezeti dolgozói sztrájkot hirdetnek, ha nem sikerül egyezségre jutni a vezetéssel egy új egészségügyi tervvel kapcsolatban, amely magasabb költségeket jelentene a szakszervezetei dolgozóknak, mint a vezetésnek. Annyi azonban biztos, hogy a múzeumok a sztrájk ideje alatt is nyitva állnak majd a látogatók számára.
- 50 éve halt meg Marilyn Monroe, ebből az alkalomból nyitotta meg Marilyn házának ajtaját egy speciális kiállítás erejéig a Hollywood Museum. A világhírű színész- és énekesnő életébe engednek bepillantást a különböző személyes tárgyakkal, bútorokkal és divatfotókkal, melyek utoljára készültek róla. A tárlat méltó módon állít emléket a rövid életű, ám annál híresebb sztárnak.
- Varázslatos kiállítás Chicagoban. A szó legszorosabb értelmében „varázslatos”, ugyanis a Chicago History Museum felújított Lincoln Parkban lévő épületében a bűvészeknek szentelnek kiállítást. A kellékek bemutatása mellett a leghíresebb bűvészek életét és mutatványait is láthatják, köztük Harry Houdini trükkjeit is. A hatás fokozása érdekében pedig minden nap egy-egy ismert „modern varázsló” mutatja be, hogyan él még ma is – ha nem még jobban – ez a szakma. Kitűnő szórakozás kicsiknek és nagyoknak egyaránt!
- A harmadik űrrepülő is Seattle-be érkezett. A Museum of Flight októberben nyíló új kiállításához az utolsó űrrepülő is a múzeumba került, ahol a látogatók végigsétálhatnak majd a repülőben. A siklót régebben a NASA pilóták kiképzésére használták.
- Egyedi módja az emlékeztetésnek Berlinben! A New National Gallery érdekes módját választotta a múlt felidézésének. Több, színesre festett „lócitrom” található a kiállítótermekben, azokra az alkotásokra emlékeztetve, melyeket a második világháború alatt loptak el, semmisítettek meg vagy tűntek el nyomtalanul. A modern ötlet sokak számára meghökkentő, ám egyúttal el is gondolkodtató, így elérte célját.
- Milliók egyetlen képért! Az oxfordi Ashmolean Museum 7,8 millió fontnyi összeget gyűjtött össze, hogy megszerezze Eduard Manet híres befejezetlen képét, amely a Mademoiselle Claus címet viseli. Az állami- és magánadományokból összegyűlt pénz egy nyolc hónapos gyűjtés eredménye, amely természetesen csak töredéke a kép valódi értékének. A brit kormány kiviteli tiltása augusztus 7-én járt le, ugyanis addig nem engedték kivinni a festményt az országból, ezzel is elősegítve a pénz összegyűjtését. A tiltás nemzetközi visszhangot kapott, ugyanis többen is felszólaltak az ellen, hogy miért pont egy angol múzeumba kerüljön a világhírű francia impresszionista alkotása? A nagyközönség számára ritkán látható képet a múzeum kiállítja majd és jövőre egy körúton is bemutatja több országban – ezzel nyugtatva az akadékoskodókat!
Ha tettszett a cikk, csatlakozz hozzánk
Facebookon.
-->